Sık Sorulan Sorular
Isı Yalıtımı, Çatı, Cephe, Soğuk Depo Paneli, Sandwich Panel, Trapez Hakkında

Yapılarda Isı yalıtımının önemi nedir?

Türkiye ısı yalıtım bilincinin ne yazık ki oldukça düşük olduğu bir ülke. Türkiye'nin toplam ihracat gelirlerinin yaklaşık 1/5'i enerji ithalatı için ödenmektedir. Oysa ki binalarda ısı yalıtım önlemleriyle, binanın durumuna bağlı olarak %20-%70 ısı tasarrufu sağlanabilir.

Isı yalıtımı ne işe yarar?

Isı yalıtımı kışın ısınmak, yazın serinlemek için harcadığımız enerji ve yakıttan tasarruf ile birlikte konforlu bir yaşam ortamı sağlar.

Çatı ve Cephe Panellerinin Görevi Nedir?

Çatı ve cephe panelleri evlerimizi, iş yerlerimizin kısacası hayatımızı devam ettirdiğimiz bütün yaşam alanlarımızı doğanın aşındırıcı faktörlerine karşı korumaktır. Soğuğa karşı ısı kaybını önlerken sıcağa karşı da koruma sağlar.Sonuç olarak ısı ve enerji tasarrufu sağlar.

Sandwich Panel Nedir?

Ticari ve çağdaş mimari gelişmelerde büyük rol oynayan metal sandwich paneller yoğun araştırma ve geliştirme çalışmalarıyla günümüzde kullanıma en uygun hale getirilmişlerdir. Genel olarak sandwich paneller; iç ve dış metal levha ve yalıtım çekirdeğinden oluşur. Yapıların dış kabuğunu ısı ve su yalıtımlı olarak estetik bir şekilde çözen bu paneller; fabrikalar, sanayi yapıları, askeri yapılar, sosyal yapılar, evler, zirai yapılar, spor tesisleri, şantiye binaları, silolar, hipermarketler, alışveriş merkezleri, soğuk hava depoları, hal binaları gibi taşıyıcı sistemi çelik veya prefabrike olan büyük boyutlu binaların çatı ve duvarlarında kullanılır.

Neden Sandwich Panel?

Bir endüstri yapısını neden sandwich panel ile kaplamamız gerektiği konusunda bir çok neden sıralayabiliriz. Bunların başında hızlı üretim, hızlı montaj, hafif konstrüksiyon, yüksek mukavemet, zengin renk seçenekleri, fabrikada kontrollü proseste üretilmiş sabit kalite, sürekli test ile kalitenin sürekliliği, yüzey temizliği ve kolay bakım, mimari tasarım özgürlüğü, dayanıklılık ve uzun ömürlülük yanı sıra en önemli özelliği olan yüksek ısı yalıtımı gibi nedenleri sıralayabiliriz.

Trapez Nedir?

Trapez, galvaniz sac veya alüminyumdan, coil coating boyalı veya boyasız olarak, değişik kalınlık ve formlarda üretilebilen saclardır. Isı yalıtımsız tek kat veya iki trapez arasına ısı yalıtımı serilen çok tabakalı çatı ve duvar uygulamalarında kullanılır. Üzerine buhar kesici ve rijit isi yalıtım tabakası (yüksek yoğunlukta taş yünü, EPS, XPS, v.b.) serilip, su izolasyonu için membran kapatılarak çok tabakalı teras çatıların taşıyıcı alt yüzü olarak da uygulamaları yapılır. Kolay taşınabilir, montajı pratiktir.

Binamız özellikle bir yönden soğuk alıyor. Sadece o yöne yalıtım yapmak yeterli olur mu?

Yalıtım uygulamaları mutlaka binanın tümüne kesintisiz olarak uygulanmalıdır.

 
 
Pro WEB